Reklama

Gmina Dobrzyca. Żołnierz wyklęty - Czesław Mocek czy może para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy? Czyje imię nadadzą szkole?

Opublikowano: ndz, 4 lip 2021 15:00
Autor: | Zdjęcie: arch. szkoły w Koźmincu

Gmina Dobrzyca. Żołnierz wyklęty - Czesław Mocek czy może para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy? Czyje imię nadadzą szkole? - Zdjęcie główne

Żołnierz wyklęty - Czesław Mocek czy może para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy? Czyje imię nadadzą szkole? | foto arch. szkoły w Koźmincu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bohater polskiego podziemia, żołnierz niezłomny - Czesław Mocek - czy może jednak para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy? Czyje imię zostanie nadane szkole w Koźmińcu w gminie Dobrzyca? Na wsi zorganizowano zostanie w tej sprawie swoiste, nieformalne referendum.

Reklama

Jego morderstwo doprowadziło do… konfliktu pomiędzy placówkami UB w regionie. Później, po latach, zapisał się w kartach lokalnej historii jako patriota, który urządzał m.in. antyhitlerowskie wiece. Po zakończeniu II wojny walczył z kolei w podziemiu - o wolną Polskę. Czesław Mocek, urodzony w Koźmińcu w gminie Dobrzyca - to jeden z kilku - często zapominanych - żołnierzy niezłomnych z naszego regionu. Ubecy zamordowali go - w wieku zaledwie 28 lat. Historię tę opisywaliśmy szeroko na łamach „Życia Pleszewa” na początku w roku 2020. 

Koźminiec. Inicjatywa nadania szkole imienia Czesława Mocka

Kilka miesięcy później – w połowie września 2020 – dzięki zaangażowaniu rodziny śp. Czesława Mocka – na terenie kilku miejscowości - w powiecie pleszewskim i krotoszyńskim - odbyły się z kolei duże uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy śmierci kapitana. Rozpoczęło się oczywiście od Koźmińca – miejscowości, w której urodził się Czesław Mocek. Na murze jego rodzinnego domu, w którym urodził się w 1917 roku, umieszczono wówczas tablicę, która została uroczyście odsłonięta oraz poświęcona.

Teraz pojawiła się kolejna inicjatywa – by upamiętnić żołnierza niezłomnego z Koźmińca poprzez nadanie tutejszej szkole jego imienia. 

Okazuje się jednak, że wcześniej w gminie była też inna propozycja - odnośnie nadania szkole imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Dlatego w Koźmińcu odbędzie się niedługo swoiste - choć nieformalne - referendum w sprawie.

CO MÓWIĄ NAM WŁADZE GMINY I PRZEDSTAWICIELE SAMEJ SZKOŁY? WIĘCEJ PRZECZYTASZ W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

    naucz

    Ja bym nadała szkole imię wójta Dobrzycy